• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Português
Часті запитання/FAQ
Опубліковано 28 жовтня 2020 року о 00:03

Паспортні питання.

Чи можу я подати документи на паспорт поштою?

Ні, подача документів для оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон та отримання готового документа здійснюється особисто заявником (якщо особа досягла 16 років), або його законним представником (якщо особа є неповнолітньою чи недієздатною) з пред’явленням відповідних, належним чином засвідчених документів.

У мене закінчується термін дії паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Я хочу продовжити термін дії старого паспорта. Як це можна зробити?

Термін дії паспортів громадянина України для виїзду за кордон не подовжується, Вам слід оформити новий паспортний документ або посвідчення особи на повернення в Україну.Консульський підрозділ Посольства України в Федеративній Республіці Бразилія приймає до розгляду клопотання про оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон. Детальна інформація з цього питання розміщена на сайті Посольства

 Я вийшла заміж на території Бразилії (Болівії, Суринаму, Гайани) та змінила прізвище. На даний час я зареєстрована в Україні, але перебуваю за кордоном і хочу оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон на моє нове прізвище. Яким чином я це можу зробити через Посольство України?

Громадяни України, які тимчасово перебувають на території Бразилії, та змінили прізвище, можуть оформити новий паспорт громадянина України для виїзду за кордон на нове прізвище за умови надання такими громадянами паспорта громадянина України («внутрішнього паспорта»), переоформленого на нове прізвище

Я проживаю в Бразилії і втратив свій закордонний паспорт. Як можна оформити новий паспорт через Посольство?

У разі втрати паспорта Вам необхідно невідкладно звернутися до поліції із відповідною заявою. На підставі отриманої з поліції заяви, а також документів, визначених Порядком оформлення і видачі дипломатичними представництвами та консульськими установами України паспорта громадянина України для виїзду за кордон, Вам може бути оформлено новий паспорт через Посольство.

Строк дії мого закордонного паспорта закінчився. Маючи на руках авіаквиток до України, чи зможу я виїхати з Бразилії на підставі свого паспорта?

Якщо термін дії паспорта закінчився, Ви не зможете виїхати з території Бразилії. Вам необхідно звернутися особисто до Посольства для того, щоб оформити посвідчення особи на повернення в Україну (якщо у вас не має штампу «Постійного місця проживання закордоном»).

Ви маєте надати Ваш закордонний паспорт та копію 1-ї сторінки, оригінал та копію всіх сторінок внутрішнього паспорта громадянина України, дві фотокартки та заповнену заяву-анкету (видається у Посольстві), а також сплатити консульський збір за оформлення документа

Якщо термін дії мого паспорта вже закінчився, чи потрібно платити штраф за невчасне поновлення документу?

Законодавством України такий штраф не передбачений. Ви лише сплачуєте консульський збір за оформлення паспорта, передбачений чинними тарифами.

Чи можна залишити старий паспорт після оформлення нового?

Якщо у старому закордонному паспорті наявні діючі візи, або якщо такий паспорт є підставою для отримання (продовження) дозвільних документів на проживання в Бразилії, то під час видачі нового паспортного документа старий паспорт після написання відповідної заяви повертається його власнику. При цьому слід пам’ятати, що такий паспорт попередньо анулюється консульською посадовою особою.

Який термін оформлення паспорта громадянина України для виїзду закордон у Посольстві?

Відповідно до Порядку оформлення, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України для виїзду за кордон, його тимчасового затримання та вилучення, затвердженого постановою КМУ від 07.05.2014 року № 152, паспорт без урахування строків доставки видається дипломатичною установою у строк до трьох місяців з дня подання заяви-анкети та сплати консульського збору.

Питання нотаріату.

Чи можу я оформити довіреність, надіславши документи поштою? Чи є обов’язковою моя присутність під час оформлення довіреності чи заяви?

З метою скорочення часу, необхідного для оформлення Вашої довіреності, пропонуємо надсилати усі необхідні для цього документи (копія паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, проект довіреності та інші відповідні матеріали) на електронну пошту Посольства [email protected] зазначивши у темі повідомлення «Нотаріат».

За вчиненням нотаріальних дій громадяни звертаються виключно ОСОБИСТО. У разі неможливості особистого прибуття до Посольства для посвідчення довіреності, для учинення нотаріальної дії Ви можете звернутися до будь-якого бразилійського/болівійського/гайанського/суринамського нотаріуса.

При цьому пам’ятайте про таке:

• за українським законодавством при посвідченні довіреностей та заяв нотаріусом встановлюється особа та з’ясовується обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб, які звернулися за послугами (тобто, посвідчувальний напис нотаріуса повинен містити слова: особу встановлено, дієздатність перевірено);

• будь-який бразилійський/болівійський/гайанський/суринамськийофіційний документ може бути прийнятий на території України за умови його засвідчення штампом «Апостиль» (Apostilla):або легалізації.

Чи буде довіреність, посвідчена консулом, дійсною в Україні?

Згідно чинного законодавства у сфері нотаріату консул може засвідчити Ваш підпис на довіреності.

Водночас, з огляду на відсутність доступу закордонних дипломатичних установ України до Єдиного реєстру довіреностей, до кожної посвідченої довіреності консул засвідчує підпис довірителя на спеціальній заяві про реєстрацію такої довіреності в Єдиному реєстрі (бланк такої заяви можна отримати в консульському відділі).

Для того, щоб засвідчити довіреність та заяву про її реєстрацію в Єдиному реєстрі довіреностей, Вам необхідно надати Ваш закордонний паспорт, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера, а також дані паспорта представника, його ідентифікаційний номер, дані про місце реєстрації. Після чого, довіритель повинен зареєструвати довіреність в Єдиному реєстрі довіреностей в Україні (у нотаріуса).

Чи можу я отримати у Посольстві довідку про несудимість з печаткою «Апостиль»?

Ні, така довідка видається лише в Україні за місцем проживання заявника, після чого печатка «Апостиль» проставляється в Міністерстві закордонних справ України (м.Київ).

Посольство може витребувати з України відомості про несудимість щодо Вас і видати Вам на підставі цього довідку португальською мовою, на бланку посольства. На такій довідці печатка «Апостиль» не проставляється.

Чи можна в Посольстві поставити штамп «Апостиль» на моїх українських документах (свідоцтві про народження/про шлюб/про переміну імені/смерті, рішенні суду, довідці про несудимість тощо)?

Ні, проставлення штампу «Апостиль» не належить до компетенції Посольства.

У залежності від виду документу «Апостиль» проставляється:

Міністерством освіти і науки України – на офіційних документах, виданих навчальними закладами, державними органами, підприємствами, установами і організаціями, що стосуються сфери освіти і науки. До таких документів відносяться: дипломи про освіту, сертифікати про присвоєння вчених звань, атестати, довідки з навчальних закладів, навчальні плани та інші;

Міністерством юстиції України – на документах, що видаються органами юстиції та судами, а також на документах, що оформляються нотаріусами України. До таких документів відносяться: свідоцтва, видані органами державної реєстрації актів цивільного стану, витяги з Державного реєстру актів цивільного стану громадян, документи, які засвідчені нотаріусами, судові рішення та довідки.

Міністерством закордонних справ України – на всіх інших видах офіційних документів.

Оформлення заяви-дозволу від батьків на видачу неповнолітній дитині закордонного паспорта

Для оформлення дозволу до консульського відділу особисто заявником подаються:

паспорт громадянина України для виїзду за кордон

свідоцтво про народження дитини

проект заяви (заява оформлюється у Посольстві)

Оформлення заяви-дозволу на виїзд неповнолітньої дитини за кордон у супроводі одного з батьків, третіх осіб або самостійно

Для оформлення дозволу до консульського відділу особисто заявником подаються:

паспорт громадянина України для виїзду за кордон

свідоцтво про народження дитини

копія паспортного документа особи, яка супроводжуватиме дитину

копія паспортного документа дитини

проект заяви (заява оформлюється у Посольстві)

Громадянство

Як зареєструвати громадянство України для моєї дитини, яка народилася в Бразилії?

Посольство здійснює реєстрацію громадянства України за народженням протягом 1-3 робочих днів з дня подачі відповідних документів. Для цього один з батьків дитини, яка народилася після 01.03.2001 року, особисто звертається до консульського відділу Посольства із відповідною заявою та документами.

Процедура реєстрації українського громадянства безкоштовна.

У мене є українське коріння. Чи можу я отримати українське громадянство?

Відповідно до ст.8 Закону України «Про громадянство України» особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України «Про правонаступництво України», або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов'язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов'язання припинити громадянство всіх цих держав.У разі відсутності необхідних документів, що підтверджують факти, зазначені у ст. 8 Закону України «Про громадянство», для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

У разі прийняття позитивного рішення, особа реєструється громадянином України та документується довідкою про реєстрацію особи громадянином України. Особам, які набули громадянство України, за винятком осіб, які взяли зобов’язання припинити іноземне громадянство, оформлюються проїзні документи, що підтверджують громадянство України.

Особа, яка взяла зобов’язання припинити громадянство України, має надати протягом 2 років з моменту реєстрації відповідний документ про припинення іноземного громадянства. У разі ненадання документа протягом визначеного строку, рішення про оформлення набуття громадянства України скасовується.

Якщо моя дитина набула громадянство Бразилії, чи зберігається її громадянство України?

Якщо Ваша дитина народилася після 01.03.2001 року, вона набула громадянства України з моменту свого народження. До 18 років вона може (але не зобов’язана) зберігати громадянство обох країн. Проте, з моменту повноліття їй доведеться визначитися, у громадянстві якої з країн вона хоче перебувати та вийти з громадянства іншої країни.

Чи можна отримати дублікат довідки для набуття дитиною громадянства України на території України?

Ні. Дублікат довідки можна отримати лише у тій дипломатичній установі, де вона була першочергово видана.

Візові питання

Де можна отримати інформацію, чи потрібна віза громадянину України для подорожі за кордон?

Актуальна інформація щодо порядку в’їзду до іноземних країн розміщена на сайті МЗС України за посиланням:

http://mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/travel-advice/entering-foreign-countries

Які вимоги до запрошення українського вищого навчального закладу для оформлення візи на навчання іноземному студенту?

Запрошення українського вищого навчального закладу на навчання іноземця оформлюється на встановленому МОН України бланку, має бути зареєстровано в Українському державному центрі міжнародної освіти, відповідно до п.18 Порядку видачі іноземцям та особам без громадянства запрошень на навчання (стажування) в Україні та їх реєстрації, затвердженого Наказом Міністерства освіти і науки України від 01.11.2013 №1541 (зареєстровано в Мінюсті 25.11.2013 р. №2004/255-36

Чи може іноземець отримати візу типу Д в Україні, якщо змінилася мета перебування?

Відповідно до положень чинної нормативно-правової бази з візових питань візи для в’їзду в Україну оформлюються в закордонних дипломатичних установах України.

Які дії консула не передбачені при оформленні візи?

Консул не уповноважений надавати поради щодо туристичних компаній, страхових агенцій, бюро перекладів тощо, послугами яких іноземець має скористатися при підготовці пакету візових документів.

Питання, повязані з голосуванням громадян України за кордоном.

Яким чином поновлюються дані про виборців які перебувають або проживають за кордоном?

Відомості про виборців, які проживають або перебувають за межами України, до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України подають керівники закордонних дипломатичних установ України. Такі відомості подаються щомісячно на підставі даних консульського обліку.

Як мені проголосувати, якщо я проживаю за кордоном, але не перебуваю на консульському обліку?

У випадку, якщо виборець який проживає за кордоном, не перебуває на консульському обліку, закордонна дипломатична установа України може не володіти інформацією про його перебування на території відповідної іноземної держави.

Такому виборцю для включення до списку виборців на закордонній виборчій дільниці необхідно завчасно (однак, враховуючи процедуру виготовлення списків виборців, не пізніш як за п’ять днів до дня голосування змінити свою виборчу адресу, особисто звернувшись з відповідною заявою до Посольства.

До заяви додаються документи (копії документів), що підтверджують ці зміни. Форма заяви виборця, який проживає чи перебуває за межами України, щодо зміни його виборчої адреси розміщена на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії у розділі "Державний реєстр виборців" (зміна персональних даних).

Чи можливо включитися до списку виборців у день голосування?

Ні, неможливо. Законодавством не передбачено можливості включення дільничною виборчою комісією громадян України до списку виборців на закордонній виборчій дільниці у день голосування.

Як я можу ознайомитись зі списком виборців на закордонній виборчій дільниці?

Для закордонної виборчої дільниці складаються попередній та уточнений списки виборців. Попередній список виборців передається дільничній виборчій комісії закордонної виборчої дільниці не пізніш як за шістнадцять днів до дня голосування. Наступного дня після отримання попереднього списку виборців він надається для загального ознайомлення. Кожний громадянин має право ознайомитися зі списком виборців у приміщенні відповідної виборчої комісії та перевірити правильність внесення до нього відомостей.

Захист прав та інтересів громадян України за кордоном.

 Хто має право на консульське обслуговування за кордоном?

Всі громадяни України, які того потребують, безвідносно до статусу і мети їхнього перебування за кордоном.

Що робити, коли ви стали жертвою злочину?

Терміново звернутися до представників правоохоронних органів іноземної країни, а також повідомити про це Посольство (консульство) України в іноземній країні.

Консульська посадова особа зможе надати вам допомогу у вирішенні питань вашої взаємодії з представниками правоохоронних органів, простежить за дотриманням офіційними органами іноземної держави ваших прав, передбачених національним законодавством іноземної країни та міжнародними договорами, що діють у міжнародних стосунках між цією державою і Україною. Офіційне розслідування може зайняти багато часу, а відтак – вам необхідно буде самостійно подбати про юридичне представництво у вашій справі із залученням послуг місцевих адвокатів. Посольство (консульство) не може бути вашим представником під час досудового розслідування та під час судового процесу.

Якщо в результаті злочину ви залишилися без документів і грошей, вам необхідно звернутися з письмовою заявою особисто або через ваших законних представників до закордонної дипломатичної установи України в країні, де ви перебуваєте. До заяви необхідно надати документи, видані компетентними органами іноземної країни, що підтверджують факти, викладені у заяві (протоколи, довідки тощо).

У випадку, якщо ви залишилися без засобів до існування внаслідок злочинних дій третіх осіб (грабіж чи розбій), нещасних випадків або аварій, якщо ви стали жертвами торгівлі людьми, або опинилися в ситуації, що становить загрозу вашому життю чи здоров’ю, керівник закордонної дипломатичної установи України може прийняти рішення про надання одноразової допомоги тощо (через погодження з МЗС та Мінфіном), або звернутися до МЗС з метою клопотання перед Мінфіном України щодо виділення відповідних бюджетних коштів.

Допомога надається тільки у разі підтвердження громадянства України. Для прискорення отримання такого підтвердження рекомендуємо мати при собі, залишити рідним в Україні чи зберегти іншим чином (наприклад – на віддаленому інтернет-сервері) копії паспортів громадянина України, громадянина України для виїзду за кордон або інших документів, що підтверджують громадянство України.

Для повернення в Україну вам буде оформлено, після відповідної перевірки, посвідчення особи на повернення в Україну.

Що робити, коли вас затримали правоохоронні органи іноземної країни?

Вимагати, щоб про факт вашого затримання правоохоронні органи іноземної держави невідкладно інформували дипломатичну або консульську установу України в цій країні (Віденська конвенція про консульські зносини 1963 року).

У випадку затримання необхідно дотримуватися таких простих правил:

- поводитися з представниками правоохоронних органів спокійно, ввічливо, не чинити опору та уникати дій, що можуть бути розцінені як провокативні;

- слід усвідомлювати, що наявність візи не гарантує допуск на територію іноземної держави. При цьому, відмова у в’їзді у більшості випадків може бути оскаржена в адміністративному та/або судовому порядку за допомогою місцевого адвоката, сприяння якого може бути вирішальною у врегулюванні інциденту;

- громадянин України має законне право наполягати на отриманні детальних, в т.ч. письмових пояснень щодо причини інциденту, а також на контакті з Посольством або консульством України для отримання консульського захисту, метою якого є забезпечення користування громадянином України всіма правами, передбаченими законами іноземної держави та її міжнародними договорами.

Відповідно до вимог Консульського статуту України консул зобов’язаний стежити за тим, що відносно громадянина України, якого взято під варту (заарештовано), затриманого за підозрою у вчиненні злочину, чи щодо якого вжиті інші заходи, які обмежують його свободу, а також щодо громадянина, який відбуває покарання у вигляді позбавлення волі, чи стосовно якого застосовано інші заходи судового або адміністративного впливу, було дотримано законодавства держави перебування і договорів, укладених Україною з цією державою, та міжнародних договорів, учасниками яких є Україна і держава перебування.

Консул зобов’язаний, на прохання заінтересованих осіб і за своєю ініціативою, відвідувати громадян України, які перебувають під арештом, затримані чи позбавлені волі в іншій формі або відбувають покарання. Консул зобов’язаний стежити, щоб таких громадян тримали в умовах які відповідають правилам гігієни і санітарії, і щоб вони не зазнавали жорстокого або такого, що принижує людську гідність, поводження.

За всіх обставин консул зобов’язаний домагатися особистої зустрічі з громадянином України, щоб упевнитися в тому, що права і інтереси цього громадянина не порушуються. Для виконання зазначених обов’язків консул звертається у кожному конкретному випадку до компетентного органу країни перебування, який, керуючись двосторонньою угодою чи Віденською конвенцією про консульські зносини 1963 року, розглядає таке клопотання.


Чим можуть допомогти консульські установи України за кордоном з питань захисту прав та законних інтересів громадян?

 Згідно з Консульським статутом України, консул вживає заходів, щоб громадяни України у повній мірі користувалися тими правами, які належать їм за законами держави перебування i міжнародними договорами;

- консул може поінформувати про особливості законодавства країни перебування, надати консультативну допомогу з питань зносин з офіційними установами консульського округу;

- консул може надати громадянину України, у разі захворювання, адреси та номери телефонів місцевих лікарень та, за бажанням громадянина, повідомити про це його рідних;

- якщо з громадянином України трапилась надзвичайна подія, йому необхідно терміново інформувати про це консульську установу України у державі перебування.

- у випадку арешту громадянина України, він має право звернутися до органів поліції з вимогою повідомити про свій арешт консула України, який вживає заходів, щоб відносно громадян України, заарештованих, ув'язнених, затриманих за підозрою у вчиненні злочину чи підданих іншим заходам судового або адміністративного впливу, взятих під варту, було дотримано у повному обсязі положення законодавства держави перебування та щоб їх утримували в умовах, які відповідають вимогам гігієни та санітарії;

- на прохання громадянина консул може також зв'язатися з його родиною;

- на даний час запроваджено спрощений порядок повернення в Україну громадян, які стали жертвами злочинів, пов'язаних з торгівлею людьми, сексуальною та іншою експлуатацією; у разі втрати паспортів консульські установи України у стислі терміни вирішують безпосередньо з територіальними підрозділами Державної міграційної служби України питання підтвердження особи громадянина з метою подальшого документування його закордонною установою свідоцтвом на повернення в Україну.


Доступно про важливе - у рубриці #КонсулДопомагає на сторінці МЗС у Facebook

Пропонуємо ознайомитися з низкою дописів щодо поширених питань консульської сфери, підготовлених Департаментом консульської служби за принципом "Коротко. Просто. Зрозуміло".

Усі наявні дописи - за хештегом #КонсулДопомагає 

Хочете легко знаходити ці та майбутні дописи? Просто додайте посилання на хештег до закладок у своєму браузері.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux