Україна хоче, щоб Бразилія скористалася Самітом БРІКС, який проходить від сьогодні до четверга в Форталезі, для допомоги в припиненні сепаратистського конфлікту на Сході країни.
В інтерв’ю «Валор Економіку» Міністр закордонних справ України Павло Клімкін попросив, щоб бразильський уряд натиснув на російського президента В.Путіна з тим, щоб Москва сприяла припиненню вогню в регіоні. «Для мене критичним є те, щоб Бразилія, як ключова країна, підтримала міжнародні зобов’язання, демократичні цінності та позицію, що світові правила завжди повинні дотримуватись».
Україна переживає конфлікт на Сході країни. Після народного повстання, яке в лютому скинуло проросійського президента, почали повставати українські регіони з населенням російського походження. Першим був Крим, який на референдумі погодив відділення від України і попросив приєднатися до Росії. Москва погодила анексію. Згодом настала черга двох регіонів на Сході України – Донецька та Луганська. В цьому випадку Росія відкрито не підтримувала сепаратизм, але Україна звинувачує Москву в допомозі та озброєнні сепаратистів.
В п’ятницю Президент України Петро Порошенко, який вступив на посаду у червні, поінформував, що сепаратисти відхилили всі пропозиції щодо переговорів про припинення вогню. Україна перейшла до реалізації військового наступу для повернення районів, окупованих сепаратистами.
«Моє звернення (прим. - до Саміту БРІКС) полягає в тому, що необхідно зрозуміти відповідальність Росії в цих подіях (в Україні) і натиснути для досягнення двостороннього припинення вогню без жодних попередніх умов», - підтвердив міністр Клімкін в інтерв’ю по телефону з Києва. «Думаю, що всі країни (БРІКС) повинні бути врівноважені та неупереджені (в цьому питанні)».
Міністр звернувся безпосередньо до Бразилії, як до країни, яка приймає Саміт і яка є «однією з найбільш важливих демократичних держав» світу. «Я очікую, що Бразилія чітко підтримає ключовий принцип незалежності та недоторканості кордонів, підтримає позицію світу, яка базується на правилах, а Росія порушила цілу низку правил, в тому числі міжнародний закон і політичні зобов’язання. В глобалізованому світі важливо дотримуватись правил», - каже П.Клімкін, який, що цікаво, народився в Росії та навчався фізиці та математиці в Москві.
Не дивлячись на заклик України, БРІКС обережно підтримав Росію в цій кризі. Бразилія, Китай, Індія та ПАР утримались при голосуванні на Генасамблеї ООН, яке засуджувало анексію Криму Росією.
П.Клімкін уникає звинувачення цих країн за утримання. «Я не розчарований. Звичайно, я прихильний до безперервної міжнародної підтримки України. Це якраз і була демонстрація потужної підтримки, яку ми отримали в резолюції (ООН), яка була запропонована деякими друзями і партнерами України».
«Зрозуміло, що існують питання політичного та економічного партнерства (БРІКС), але, врешті решт, є ще й питання цінностей. І для таких країн, як Бразилія, яка є демократією, повинно також стояти й питання цінностей. Чемпіонат Світу з футболу засвідчив, що Бразилія розглядається і сприймається як важливий член міжнародної спільноти».
П.Клімкін каже, що виникло непорозуміння стосовно нещодавніх заяв нового міністра оборони України, який пообіцяв повернути Кримський регіон, припускаючи можливість проведення військової операції. «Обстановка в Криму буде змінюватись. Там є багато українців, багато татар, але також і багато росіян, які виступають проти анексії Росією. Економічна ситуація в Криму важка, оскільки близько 70% населення напряму залежить від туризму, а більшість туристів приїздить до регіону з України. Обстановка там вже змінилася і буде змінюватись в негативному сенсі щодо російської окупації. І я переконаний, що процес повернення Криму буде мирним».
Що стосується конфлікту на Сході України, він захистив план Президента П.Порошенка, який передбачає військову операцію, з наступною економічною і гуманітарною допомогою та політичними реформами. «На даний час ми шукаємо можливості для безумовного двостороннього припинення вогню, звільнення заручників та моніторингу і перевірки режиму припинення вогню незалежними спостерігачами. Але критичним також є контроль кордонів», - підтвердив він. Наразі немає угоди щодо започаткування припинення вогню.
Серед гуманітарних питань міністр відзначає відбудову зруйнованої інфраструктури і відновлення виплат пенсій, які затримуються в сепаратистських регіонах. Але більш важливим є можливе майбутнє інституційне упорядкування з населенням російського походження на Сході України. «Маємо наміри провести там широку децентралізацію влади, провести місцеві вибори, призначити місцевих представників, але ключовою ідеєю також є те, що кожна громада повинна вирішувати, якою мовою вона бажає говорити, українською чи російською. Ми хочемо дати людям більше влади, більше свободи і більше відповідальності. Це є нашою пропозицією для розв’язання цієї кризи».
Між тим, якщо не буде досягнуто угоди, кількість жертв продовжить зростати. За інформацією українського уряду, станом на минулий тиждень 478 мирних громадян були вбиті під час військових дій на Сході країни протягом останніх тижнів.
УМБЕРТО САККОМАНДІ, газета "Валор Економіку"
14/07/2014