29 вересня цього року Україна вшанує жертв нацизму під час 80-тих роковин трагедії Бабиного Яру
Опубліковано 02 лютого 2021 року о 20:57

Урочище Бабин Яр в 1941-1943 роках перетворилося на місце масових страт і поховань, братську могилу і символ страждань цивільного населення. Це одна з найсумніших сторінок Голокосту - геноциду єврейського народу.

Під час гітлерівської окупації м. Києва у 1941–1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів окупантами мирного населення, передусім – євреїв та циган (за етнічною ознакою), радянських військовополонених, а також партійних та радянських активістів, підпільників, членів Організації Українських Націоналістів (ОУН), заручників, «саботажників», порушників комендантської години та інших осіб.

Встановлено, що страти у Бабиному Яру почалися 27 вересня 1941 р. і тривали до звільнення Києва від окупації в листопаді 1943 року.

Лише протягом 29-30 вересня 1941 року в Бабиному Яру було страчено близько 34 тис. євреїв і осіб інших національностей (членів родин), а до 9 листопада 1941 року кількість жертв перевищила 55 тис осіб.

10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів і командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії. У 1942–1943 рр. розстріляно понад 600 членів ОУН. Одночасно людей знищували у розташованому поруч із Бабиним Яром Сирецькому концтаборі (всього до 25 тис. жертв).

Найбільш достовірна цифра жертв Бабиного Яру була оприлюднена під час Нюрнберзького процесу над головними військовими злочинцями – близько 100 тисяч осіб (згідно висновків спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва).

29 вересня 2021 року в місті Києві будуть проведені заходи зі вшанування пам’яті жертв нацизму та з нагоди 80-х роковин трагедії Бабиного Яру. Данина пам'яті жертвам авторитарних режимів і Голокосту в 80 роковини трагедії Бабиного Яру відбувається через п’ятнадцять років після того, як міжнародне співтовариство підтримало прийняття резолюцій Організації Об'єднаних Націй «Пам'ять про Голокост» та «Заперечення Голокосту» і приєдналося до рішучого прагнення запобігти новим актам геноциду. Це солідарне нагадування і застереження майбутнім поколінням про небезпеку ненависті, фанатизму, расизму та нетерпимості у міжнаціональних відносинах.


Джерела і інформаційні матеріали:

Український інститут національної пам’яті

https://uinp.gov.ua/

https://old.uinp.gov.ua/news/vistavka-babin-yar-pamyat-na-tli-istorii-dostupna-onlain

Мультимедійний інтерактивний проект «Бабин Яр: пам'ять на тлі історії» http://memory.kby.kiev.ua/

Фонд і Меморіальний Центру Голокосту «БАБИН ЯР»

https://babynyar.org/en/

Віртуальна виставка «Бабин Яр: пам’ять на тлі історії» (проект реалізовано Музеєм історії м. Києва та Громадським комітетом «Бабин Яр» за підтримки Українського інституту національної пам’яті та канадської благодійної ініціативи «Українсько-єврейська зустріч») доступна за посиланням:

http://memory.kby.kiev.ua/

Автор і куратор проекту – Віталій Нахманович, провідний науковий співробітник Музею історії м. Києва, відповідальний секретар Громадського комітету «Бабин Яр».

Проекти Фонду і Меморіального Центру Голокосту «БАБИН ЯР»:

"Бабин Яр у пошуках пам'яті" Документальний фільм:

https://memory.kby.kiev.ua/film.html

«ПРАВЕДНИКИ» - проєкт пошуку та підтримки людей, які в роки Другої світової війни рятували євреїв. Ризикуючи власним життям і життям близьких, вони зробили вибір: урятувати чуже життя.

https://babynyar.org/ua/righteous

Інтерактивний додаток «Бабин Яр», за допомогою якого можна почути і побачити події минулого, пересуваючись територією пам'яті Бабиного Яру.

https://babynyar.org/en/audio-performance

«БАБИН ЯР. КОНТЕКСТ» - Документальний проєкт Сергія Лозниці, заснований на архівних матеріалах, які прямо чи опосередковано пов’язані з трагедією Бабиного Яру.

https://babynyar.org/en/context

«ОЦИФРОВАНО ВПЕРШЕ» - Електронні версії книжок та документів, що були вперше оцифровані командою Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

 https://babynyar.org/en/library/collection/2

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux