У Сталіна добре виходило переписувати історію, але навіть він не скасував жодного указу, виданого імператором Миколою II.
Переписуючи історію під час зростання напруги із Заходом, Росія намагається відволікти громадян від реальних економічних проблем, пише Los Angeles Times.
Російський високопосадовець закликав до розслідування атомних бомбардувань Америкою Хіросіми і Нагасакі як "злочинів проти людяності". "Спроба переглянути історію спікером Держдуми Сергієм Наришкіним послідувала за двома подібними закликами його колег раніше на цьому тижні переоцінити значущі події, в яких брала участь Росія в XX столітті", - пише військовий кореспондент Сергій Лойко, якому раніше пропонували стати заступником міністра інформаційної політики Юрія Стеця.
У середу законодавець Франц Клинцевич (перший заступник керівника фракції "Єдина Росія" в Держдумі, голова Російського союзу ветеранів Афганістану - ред.) закликав своїх колег переглянути і навіть скасувати постанову Ради народних депутатів СРСР від 1989 року, що засуджує військове вторгнення в Афганістан. Війна в цій країні тривала 10 років до призвела до величезних втрат: загинуло близько 15 тисяч радянських військовослужбовців і сотні тисяч афганців.
Раніше на цьому тижні голова верхньої палати парламенту Валентина Матвієнко вимагала офіційно скасувати передачу Криму в 1954 році Російською Федерацією тодішній радянській республіці Україні. "Це було в дійсності анульовано у березні, коли президент Росії Володимир Путін анексував Крим після референдуму", - йдеться у публікації.
Ревізіоністські спроби робляться у той час, коли відносини між Путіним і Заходом стають все холоднішими, на тлі ескалації колишніми суперниками холодної війни риторики й дій щодо долі сусіда Росії України. "Критики підкреслюють, що зусилля Кремля в переписуванні історії завжди були відмінною рисою радянської комуністичної епохи тоталітарного правління", - зазначає Лойко.
Радянський лідер Йосип Сталін був вмілий у переписуванні новітньої історії, але навіть він не скасував жодного указу, виданого імператором Миколою II, заявляє політолог Гліб Павловський.
Політолог Андрій Піонтковський вважає, що такі погляди на історію, які продемонстровані на цьому тижні, "безглузді марення, спрямований на те, щоб відвернути увагу людей від їхніх повсякденних економічних проблем, пов'язаних з падінням курсу рубля і західних санкцій".
"Радянське вторгнення в Афганістан було саме тим чинником, який викликав первісне поширення ісламського фундаменталістського екстремізму по всьому світу", - сказав Піонтковський. "У своєму прагненні засудити Сполучені Штати і Захід в цілому в цілому за все, що тільки можна, і судячи з того, яким шляхом вони зараз ідуть, таким закликом може стати засудження бомбардування Дрездена в 1945 році як злочину проти людяності", - говорить експерт.
Павловський зазначив, що подібні заяви - це яскраві приклади того, коли люди самі "знаходяться в сп'янінні від своєї ж пропагандою, яка не має нічого або майже нічого спільного з реальною картиною світу або його історією".
Напередодні Наришкін запропонував дати юридичну оцінку атомним бомбардуванням Хіросіми і Нагасакі в 1945 році. За його словами, у злочинів проти людяності немає терміну давності. Раніше Наришкін вже заявляв, що міжнародне співтовариство має визнати і засудити незаконне приєднання Криму до України в 1991 році.