Міністерство закордонних справ України з обуренням сприйняло повідомлення про рішення Уряду Російської Федерації щодо прийняття у федеральну власність Національного заповідника «Херсонес Таврійський».
МЗС України наголошує, що статус розташованих на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополь об’єктів культурної спадщини України жодним чином не змінюється, оскільки так званий «Договір між Російською Федерацією та Республікою Крим про прийняття в Російську Федерацію Республіки Крим та утворення у складі Російської Федерації нових суб’єктів», вчинений 18 березня 2014 року у м.Москва (Російська Федерація), є нікчемним та не створює жодних міжнародно-правових наслідків.
Це, зокрема, стосується й внесеного до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО об’єкта «Стародавнє місто Херсонес Таврійський та його хора».
МЗС України заявляє, що вчинення Російською Федерацією будь-яких дій на тимчасово окупованій території України, спрямованих, зокрема, на зміну юрисдикції щодо об'єктів культурної, індустріальної та технічної спадщини України, є прямим порушенням суверенних прав України, а також загальновизнаних норм та принципів міжнародного гуманітарного права, у тому числі положень Конвенції про охорону всесвітньої культурної і природної спадщини 1972 р., Конвенції про захист культурних цінностей у випадку збройного конфлікту від 14.05.1954 р., Конвенції про закони і звичаї суходільної війни від 18.10.1907 р., Конвенції про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності від 14.11.1970 р. та Конвенції ЮНІДРУА щодо викрадених або незаконно вивезених культурних цінностей від 24.06.1995 р.
МЗС привертає увагу, що резолюція Генеральної Асамблеї ООН від 27 березня 2014 року «Територіальна цілісність України» закликає спеціалізовані установи ООН, зокрема, ЮНЕСКО, не визнавати ніяких змін статусу Автономної Республіки Крим та міста Севастополь.
Тому російське рейдерство на державному рівні у культурній сфері стане одним з ключових питань на 197-й сесії Виконавчої ради ЮНЕСКО, що розпочне свою роботу 7 жовтня 2015 року.
МЗС України вимагає негайного припинення міжнародних правопорушень на тимчасово окупованій території України та заявляє про покладання відповідальності за них, у тому числі матеріальної, на російську сторону і незаконну владу Криму.