Всесвітня організація з охорони здоров‘я оголосила глобальну загрозу у зв‘язку з поширенням епідемії, викликаної вірусом Зіка. Востаннє такий рівень тривоги оголошували у зв‘язку з поширенням лихоманки Ебола.
Цього разу у ВООЗ вирішили діяти швидше, щоб встигнути мобілізувати ресурси проти хвороби, яка торкнулася вже 26 країн Південної Америки.
Особливе занепокоєння викликають випадки мікроцефалії у новонароджених, чиї матері перенесли хворобу під час вагітності. Це відхилення спричиняє відставання у розвитку дітей.
Випадок у Техасі, коли захворювання було передане не через комарів, а статевим шляхом, лише посилило тривогу. Адже поки що єдина зброя проти епідемії – це презервативи, засоби проти комарів та дезінфекція ємностей, наповнених водою, довкола яких поширюються комарі, що переносять вірус. Щоправда, таким способом не вбити личинок комах.
Цього тижня багато лабораторій у різних куточках Землі розпочали дослідження з метою створити вакцину проти Зіка, вірусу, який мало вивчався медиками з часу його виявлення у 1947 році у мавп в Уганді. 1952 року вірус вперше знайшли у людини.
euronews:
“Євроньюз поспілкувався із співробітником дослідницького інституту “Санофі Пастор”, щоб дізнатися більше про ті дослідження, які ведуться з метою розробки вакцини, здатної захистити від вірусу Зіка. З нами на зв‘язку Ніколя Джексон.
Вітаємо вас! Ваша компанія — серед тих кількох, які нині зосередились на розробці вакцини. Наскільки складним є завдання створення ефективної, безпечної, доступної вакцини для тих, хто її потребує?”
Ніколя Джексон:
“Це — велике завдання. На його виконання може піти багато років. Всесвітня організація охорони здоров‘я чітко заявила: Зіка становить загрозу усьому світу, отже, і відповідь на неї треба шукати спільно. І ми здатні знайти її. З двох причини. По-перше, ми маємо потрібні технології і науковий досвід. По-друге, в нашому розпорядженні — важливі засоби, які мають допомогти у створенні вакцини проти вірусу. У цьому наша перевага. Отже, ми спираємося на все це на шляху створення вакцини.”
euronews:
“Однак Ви кажете, що на це підуть роки, не місяці…”
Ніколя Джексон:
“Так, розробка вакцини потребує не одного року, тому що ми повинні пересвідчитися у тому, що вона ефективна і безпечна.”
euronews:
“Навіть у випадку експериментальної вакцини? На неї теж потрібно багато років?”
Ніколя Джексон:
“Так, на неї теж. Однак дуже важливим є те, що співробітництво у цій площині є планетарним, із залученням ВООЗ, Бразилії тощо. Світовий досвід надає перевагу — допомагає значно скоротити терміни розробки вакцини.”
euronews:
“Яких масштабів може сягнути епідемія за відсутності такого співробітництва, а також надійної та ефективної вакцини?”
Ніколя Джексон:
“Всесвітня організація охорони здоров‘я чітко висловилася щодо цього. Вірус пов‘язують з серйозними вродженими ускладненнями, з розладами неврологічного характеру у дорослих. Тому до цього питання і ставляться настільки серйозно. Не треба забувати також про комарів, які переносять вірус Зіка. Саме через них сьогодні лихоманку денге виявляють у тропічних регіонах в усьому світі.”
euronews:
“Зіка схожа на лихоманку денге?”
Ніколя Джексон:
“Лихоманка денге спричинена вірусом, який належить тій же родині, що і Зіка. Ви сидите за столом вдома, коли відчуваєте укус комара. Саме через комарів збудник лихоманки денге сьогодні присутній в понад ста країнах світу.”
euronews:
“Як щодо ймовірної мутації вірусу? Чи може вона серйозно зашкодити створенню вакцини?”
Ніколя Джексон:
“Так, вірус може зазнати мутації. Однак якщо подивитися його генетичну інформацію, то можна побачити, що вона залишилася незмінною на 95%. Тобто модифікація генетичного коду дуже незначна. Тому боротися з цим вірусом буде відносно легше, ніж з іншими.”
euronews:
“Найбільшу небезпеку цей вірус становить для вагітних жінок. Водночас не можна проводити досліджень на вагітних. Це, вочевидь, теж завадить процесу створення вакцини?”
Ніколя Джексон:
“Насправді, якщо підтвердиться, що синдром Гієна-Барре, який викликає параліч, має зв‘язок з вірусом Зіка, то тоді потрібна інша вакцина — проти цієї хвороби, яка може вразити людей різного віку і різної статі. Пріоритет для нас становлять жінки, які прагнуть завагітніти. Треба, щоб вони мали доступ до вакцини, здатної відштовхнути хворобу.”
euronews:
“Вірус може поширитися в Європі. Якщо не помиляюсь, він вже присутній на півдні Франції?”
Ніколя Джексон:
“Комари, які переносять збудник, буди виявлені на півдні Франції, а також у деяких місцевостях в США. Це турбує. Ще більш серйозне занепокоєння виникне у разі підтвердження зв‘язку вірусу з медичними ускладненнями.”