Тридцять років тому вогонь Чорнобильської катастрофи обпалив землю України та ввійшов в історію як нове безпрецедентне глобальне явище, як найбільша техногенна катастрофа ХХ століття.
Унаслідок чорнобильського вибуху в Україні було радіаційно забруднено 2293 населені пункти.
Станом на 1 січня 2016 року в Україні налічується 1 млн. 961 тис. 904 громадян, що мають статус постраждалих від Чорнобильської катастрофи, у тому числі 108 тис. 530 інвалідів і 418 тис. 777 дітей. Понад 35 тис. родин одержують пільги через втрату годувальника, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
Ці цифри свідчать не лише про ступінь пережитих народом потрясінь, а й також про необхідність надання адекватної соціальної та медичної допомоги потерпілим.
На даний час Чорнобильська АЕС зупинена. Активно ведеться спорудження нового безпечного конфайнмента, який надійно ізолює зруйнований енергоблок Чорнобильської АЕС від навколишнього середовища.
Наступним, остаточним етапом подолання наслідків Чорнобильської катастрофи має стати демонтаж та переробка тимчасових конструкцій об’єкта «Укриття», видалення паливних елементів та їх надійне захоронення.
Водночас, руйнівний вплив на довкілля в результаті російської агресії на сході України може спричинити ще одну екологічну катастрофу на Донбасі, за збитками та масштабами, можливо, співмірну наслідкам вибуху на Чорнобильській АЕС.
Затоплення шахт терористами призвело до отруєння питної води, ґрунту, флори і фауни регіону. Очевидними є втрати біорізноманіття в регіоні, значними є загрози для тваринного та рослинного світів. Вибухи і обстріли російськими найманцями промислових об’єктів призводять до надзвичайних екологічних ситуацій в регіоні, у т.ч. у звʼязку з викидом в атмосферу небезпечних хімічних, радіоактивних, біологічних речовин.
Саме тому, у цей критичний для України момент, світова спільнота не має права на зволікання з питань пошуку комплексних відповідей як на виклики Чорнобиля, так і на виклики для довкілля, спричинені російською збройною агресією.