• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Português
Епідемситуація в Бразилії дозволяє проводити Олімпіаду, але українським туристам треба бути уважними – інтерв’ю Посла України Ростислава Троненка Укрінформу
Опубліковано 04 серпня 2016 року о 05:45

Шістнадцять днів, починаючи з п`ятого серпня, в Ріо-де-Жанейро горітиме вогонь XXXI Олімпійських ігор і змагатимуться 10,5 тисяч найсильніших атлетів планети. Бразилія стала першою державою Південної Америки, яка приймає літню Олімпіаду. У кожного з нас ще з дитячих літ склалися свої уявлення і знання про цю екзотичну країну, як і про шляхи, що зв`язували в минулому і єднають сьогодні з нею українців. Але хто, як не керівникпосольства України у Федеративній республіці Бразилія, може компетентно судити про ці шляхи і зв`язки й оцінювати їх? У переддень відкриття Ігор в Ріо Надзвичайний і Повноважний Посол Ростислав Троненко дав ексклюзивне інтерв`ю Укрінформу.

ГЕОГРАФІЧНА ВІДСТАНЬ - НЕ ПЕРЕШКОДА

- Ростиславе Володимировичу, наскільки важливою й цікавою для України є географічно далека від нас Бразилія? З чого почались і як розвиваються відносини між обома країнами? На яких напрямках і в яких сферах вони найуспішніші?

-У сучасному світі географічні відстані не мають такого вирішального впливу, як раніше. Бразилія для нас свого часу стала ближчою завдяки творам Жоржі Амаду, багато з нас стежили за подіями одного з перших закордонних телесеріалів, серед сучасних митців найбільш відомим залишається Пауло Коелью, близькою для знавців сучасної музики є творчість Тома Жобіма, Жілберту Жіля, Каетано Велозу та багатьох інших. Народжені в Україні Олена Колодій та Кларісе Ліспектор залишили помітний слід у справі зближення наших народів та у бразильській літературі. Можемо багато говорити про вплив бразильських майстрів на український футбол, і це також об'єктивні факти присутності Бразилії в Україні.

Взаємини між нашими країнами мають значну історію. У цьому році більш як півмільйона бразильців українського походження відзначають 125 років початку імміграції в Бразилію. 11 лютого 2017 року відзначатимемо 25-річчя встановлення дипломатичних відносин. Можливо, навіть слід говорити про їх відновлення, бо я чув про існування бразильського консульства на початку ХХ століття у Львові. За цей час відбулося три президентські візити з України і два з Бразилії. У 1995 році було укладено Договір про дружні відносини і співробітництво між Україною і Федеративною Республікою Бразилія, у 2009 році відносини між обома нашими країнами офіційно набули рівня стратегічного партнерства. Зважаючи на характер економік наших країн, особливі перспективи подальшого співробітництва належать високотехнологічній та науковим сферам, сільському господарству, фармакології, аерокосмічній та енергетичній галузям.

Тобто, в Україні та Бразилії знають про основні досягнення і традиції одна одної. Водночас, певні стереотипи все ще впливають на взаємне сприйняття. І завдання посольств якраз і полягає у подоланні таких стереотипів, щоб Бразилія для України була пов'язана не лише з футболом, мистецтвом і туризмом, а в Бразилії більше знали про наш науковий потенціал, економічні перспективи і готовність до взаємовигідної співпраці.                                

- Назвіть, будь ласка, ваших попередників на посаді Посла України у Бразилії. Як будує свою роботу нинішній колектив Посольства? Наскільки складна вона з урахуванням великої території країни перебування?

- Свого часу на Посаді Посла України в Бразилії працювали Олександр Никоненко, Юрій Богаєвський, Володимир Лакомов та Ігор Грушко. У різний час перед посольством стояли різні тактичні завдання, які були підпорядковані єдиній стратегічній меті - захисту національних інтересів України, підтриманню на належному рівні її позитивного іміджу, розвитку міждержавних зв'язків, визначенню та реалізіції нових перспектив співробітництва. Розвиток відносин з Бразилією належить до зовнішньополітичних  пріоритетів України у Латинській Америці і нинішній рівень відносин - це результат попередньої роботи наших колег.

При цьому посольство виконує роль провідника для встановлення контактів між зацікавленими установами, компаніями, окремими людьми з України та Бразилії, а також є своєрідним  каталізатором для того, щоб проекти, які виникають із взаємного інтересу, були успішно реалізовані. У цьому зв'язку розміри Бразилії, як і географічна відстань між нашими країнами, не повинні перешкоджати співробітництву. Зокрема, не так давно обсяги двосторонньої торгівлі перевищували 1 мільярд 200 мільйонів доларів США. Обидві сторони заявляють про зацікавленість у тому, щоб такий рівень мав постійний характер, і ми прагнемо до його підвищення.

 БАР`ЄР НА КОСМІЧНОМУ ШЛЯХУ

- У 1995 році мені довелося бути в складі журналістської групи, яка супроводжувала Президента України Леоніда Кучму під час його візитів до трьох країн Південної Америки, у тому числі й до Бразилії. Тоді, зокрема, започатковувалася спільна українсько-бразильська космічна програма. Що за ці десять з лишком років вдалося у її виконанні зробити і на які труднощі наштовхнулися її учасники?

- Ви праві, взаємодія між Україною та Бразилією у космічній сфері розпочалася під час згаданого вами першого державного візиту і конкретизувалася у 1999 році, коли була підписана рамкова Угода про співробітництво у використанні космічного простору у мирних цілях, яка набула чинності у 2006 році. Проте фактично співпраця була започаткована у 2003 році після підписання у ході другого візиту Президента України у ФРБ Договору між Україною та Бразилією про довгострокове співробітництво щодо використання ракети-носія «Циклон-4» на пусковому центрі Алкaнтара. Договором передбачалось, що українська сторона забезпечить розробку ракети-носія «Циклон-4», а бразильська - створення загальної інфраструктури пускового центру Алкaнтара. Для створення, експлуатації та подальшого розвитку наземного комплексу у серпні 2007 року почала діяти  українсько-бразильська бінаціональна компанія «Алкaнтара Циклон Спейс».

З української сторони були задіяні найбільші підприємства космічної та суміжних галузей промисловості для створення ракети-носія, виробництво якої підходило до заключної стадії. 

Реалізація цього проекту надала б можливість Бразилії приєднатися до елітного клубу космічних держав. Проте їй забракло політичної волі, фінансових ресурсів та двосторонньої угоди із США про захист технологій для продовження цього стратегічного проекту. У зв'язку з цим, незважаючи на значні обсяги виконаних робіт за проектом, особливо з українського боку, 16 липня 2015 року президент Бразилії Ділма Руссефф в односторонньому порядку денонсувала Договір між ФРБ та Україною, який офіційно припинив свою дію 16 липня ц.р.  

Не буду вдаватись до всіх подробиць такого рішення та його наслідків, особливо для бразильської сторони, але хотів би відзначити, що керівництво Бразилії вже після здійснення цього кроку неодноразово заявляло про свою зацікавленість продовжувати співробітництво з Україною у багатьох сферах, включаючи аерокосмічну галузь.

МЕТА - ОЧИСТИТИ ПОЛІТИКУ ВІД КОРУПЦІЇ

- Як ви оцінюєте нинішню ситуацію в Бразилії? Чим спричинена політична і економічна криза в країні? Як вона відбивається на українсько-бразильських контактах?

- Нинішній непростий період демократичного розвитку Бразилії має цілу низку складових  політичного, соціального та економічного характеру. Слід відзначити переважаюче в бразильському суспільстві  прагнення до очищення політики від корупції та незаконних фінансових схем, завдяки яким приватний бізнес мав можливість впливати на прийняття урядом та парламентом важливих рішень на свою користь і на шкоду державним інтересам. Низка антикорупційних розслідувань навколо державної компанії «Петробраз» триває з початку 2014 року. У грудні 2015 року в Національному конгресі Бразилії було прийнято до розгляду питання про імпічмент президента Ділми Руссефф. Законність антикорупційних розслідувань та виконання всіх конституційних вимог в процесі імпічменту ґарантується Верховним федеральним судом, який підтверджує виконання відповідних юридичних норм.

12 травня ц.р. рішенням Федерального сенату Національного конгресу Бразилії Руссефф була тимчасово відсторонена від посади за звинуваченням у порушенні законодавства про фінасову відповідальність. На час процесу імпічменту повноваження президента покладено на віце-президента Мішеля Темера, який сформував тимчасовий уряд і розпочав низку реформ з метою пом'якшення гострої фінансово-економічної кризи в Бразилії.  Остаточне голосування в сенаті може відбутися наприкінці серпня, якраз після Олімпіади, і або підтвердить нинішні повноваження Темера, або забезпечить повернення Руссефф на президентську посаду.

Нинішні політичні процеси об'єктивно впливають на економічний та суспільний розвиток Бразилії, але ніхто в країні не ставить під сумнів необхідність їхнього проведення. Уряд країни до завершення імпічмента має певні обмеження у підтриманні міжнародних контактів. Водночас, конструктивний діалог між урядом та Національним конгресом Бразилії  дають підстави для сподівання на поліпшення ситуації найближчим часом.

Ми з повагою ставимося до непростих внутрішніх процесів, які свідчать про зростаючий вплив громадянського суспільства на бразильський політикум, і завжди підкреслюємо готовність співпрацювати з будь-яким конституційним і демократичним урядом цієї країни.

 

БРАЗИЛЬСЬКІ УКРАЇНЦІ НЕ ЗАБУВАЮТЬ ПРО СВОЇ ПЕРШОДЖЕРЕЛА

-У Бразилії - велика українська діаспора. Як ви зазначали, минає 125 років з початку міграції українців у цю країну. Як живеться в ній нинішньому поколінню бразильських українців? Якви спираєтесь на її підтримку і співпрацюєте з нею?

- Завдяки присутності українців у Бразилії народи наших країн мають більш ніж вікову спільну історію. Внесок української громади у багатонаціональну культуру Бразилії дозволив створити спільне для двох країн  історичне та релігійне надбання. Ми вдячні уряду Бразилії за можливість поколінням українців зберігати власну культуру, мову та традиції. Вдячні також за високу оцінку Бразильської держави внеску етнічних українців у її культурний, економічний та соціальний розвиток. Зокрема, згідно з  законом Федеративної республіки Бразилія №4324/2008, 24 серпня є Національним днем української громади Бразилії. У містах Куритіба, Прудентополіс та Уніао-да-Віторіа встановлені пам'ятники Тарасу Шевченку.

За оцінками дослідників, кількість етнічних українців в Бразилії становить понад 600 тисяч осіб, переважна більшість яких мешкає в штаті Паранa - понад 400 тис. Представницьким органом українських громадських організацій в Бразилії є Українсько-Бразильська центральна репрезентація. Важливу роль у згуртуванні української діаспори Бразилії завжди відігравали українські релігійні громади, які об'єднуються навколо 24 парафій (понад 200 церков) Української греко-католицької церкви та 16 парафій Української автокефальної православної церкви. З покоління в покоління передається в Бразилії цей зв'язок між українцями та історичною Батьківщиною, їхня любов до традицій рідного народу. Відповідна робота здійснюється також у співпраці з посольством. Завдяки цьому незмінному інтересу, фолькльорні аматорські колективи громади на професійному рівні виступають у мистецьких фестивалях в різних містах Бразилії, у т.ч. на столичних майданчиках та в сусідніх країнах, завжди викликаючи бурхливу підтримку глядачів.

Саме активна позиція українців Бразилії сприяла чіткому розумінню бразильським суспільством природи російської агресії  в Україні. Завдяки спільним зусиллям посольства України та української громади 23 квітня 2014 року комісія у закордонних справах та національної оборони Палати депутатів Національного конгресу Бразилії прийняла резолюцію щодо ситуації в Україні, в якій бразильський парламент офіційно висловив підтримку суверенітету та територіальній цілісності України, а також публічно засудив збройну окупацію на сході України й анексію Криму Росією, як дії, що суперечать міжнародному праву.

РИЗИКИ: РЕАЛЬНІ ТА ПЕРЕБІЛЬШЕНІ

-Як долучається посольство України у Бразилії до Олімпіади в Ріо? Яка його взаємодія зукраїнською спортивною делегацією і командою?

-Згідно з існуючою практикою, підготовка та проведення Олімпійських та Паралімпійських ігор, у тому числі участь іноземних спортивних делегацій відбуваються за координації Міжнародного олімпійського комітету та національних олімпійських комітетів. І це має спрощувати нашу роботу. Водночас існує ціла низка питань, для вирішення яких посольство підтримує постійний зв'язок з НОК України, з Національним паралімпійським комітетом, з Мінмолодьспорту та з оргкомітетом Олімпійських ігор «Ріо-2016». З 15 липня у Ріо-де-Жанейро діє тимчасовий консульський пункт, у якому також працюють співробітники  посольства, які підтримують контакти з представниками України, які прибули до Ріо, готові надавати допомогу як членам офіційної і спортивної делегацій, так і іншим українським громадянам, що вирішили безпосередньо долучитися до цього найбільшого спортивного свята.

- Перед Олімпіадою у світових ЗМІ не бракувало «страшилок» щодо криміногенної ситуації в Ріо, проблем із очищенням вод біля його берегів, загроз від комарів… Які з них реальні, а які перебільшені, мнимі?

- Дійсно, під час підготовки до Олімпійських та Паралімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро не все йшло гладенько. У Ріо-де-Жанейро завжди був високий криміногенний ризик, що, очевидно, також буде спостерігатись і під час проведення Ігор, незважаючи на значне посилення бразильським  урядом заходів безпеки. Тому посольство рекомендує громадянам України бути уважними і  дотримуватись вимог і правил особистої безпеки, зокрема, не відвідувати небезпечні райони міста, не мати при собі багато готівки тощо. Спеціально до Олімпійських ігор посольство підготувало відповідні рекомендації з питань безпеки та щодо епідеміологічної ситуації в Бразилії під час проведення цього масштабного міжнародного заходу. Ці рекомендації розміщені на офіційному веб-сайті посольства України в ФРБ і ми просили обов'язково їх враховувати для уникнення зайвих проблем.

Щодо загрози зараження вірусами, які переносяться комарами,  варто зазначити, що Всесвітня організації охорони здоров'я підтвердила, що епідеміологічні умови в Бразилії дозволяють проведення Олімпійських та Паралімпійських ігор в Ріо-де-Жанейро. Водночас, вагітним жінкам рекомендується утриматись від поїздок до Ріо-де-Жанейро з метою уникнення ризику зараження  вірусними хворобами Зіка, денге та чикунгунья, що викликають тяжкі вроджені аномалії. Крім цього, не слід забувати, що Бразилія - це тропічна країна, де завжди є ризик, хоча й незначний, небезпечних тропічних хвороб, включаючи жовту лихоманку, особливо у спекотний дощовий сезон.  Незважаючи на те, що Ігри будуть проходити у період, коли у південній півкулі триває зима, ми все ж таки радимо українським громадянам, що планують відвідати Олімпійські та Паралімпійські ігри «Ріо-2016», дотримуватись рекомендацій посольства для зниження ризику захворювань. 

До останнього часу забруднення води у затоці Гуанабара, де проходитиме низка водних змагань, залишалось однією з найбільших проблем у підготовці до Олімпіади. Проте, за результатами останньої інспекції олімпійських об'єктів та інфраструктури представники Міжнародного олімпійського комітету зробили позитивні висновки щодо готовності міста приймати Олімпійські та Паралімпійські ігри. Вони також відзначили суттєве покращення екологічної ситуації в затоці Гуанабара. На прохання Міжнародної федерації вітрильного спорту буде здійснюватись щоденний моніторинг якості води в затоці.

- Чи вдасться вам особисто відвідати Ріо-де Жанейро в дні Ігор?

- Посольство має продовжувати свою звичайну роботу і виконання усіх поточних завдань у будь-який час. Очевидно, що забезпечення участі української спортивної та офіційної делегацій в Олімпійських та Паралімпійських Іграх «Ріо-2016» залишатиметься пріоритетним питанням для посольства на весь період спортивних змагань і в тому числі потребуватиме моєї особистої участі у головних офіційних церемоніях. Крім того, вже заплановано проведення окремих заходів для поширення інформації про економічні можливості України, а також з метою зміцнення співробітництва між нашими державами.

Михайло Сорока

Фото: FB

 

Ukrinform,

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux