17 червня ц.р. у женевському Палаці націй Україною був проведенийпаралельний захід у рамках 32-ї сесії Ради ООН з прав людини (РПЛ) «Міжнародний моніторинг ситуації з дотримання прав людини у Криму: висновки та перспективи».
На заході в якості доповідачів виступили Заступник Міністра закордонних справ України С.Кислиця, народний депутат України, Уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу М.Джемілєв, директор відділу РПЛ та договірних органів Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) А.Абдельмула, заступник директора Управління Комісара з прав людини Ради Європи Б.Урумова, керівник Кримської правозахисної групи О.Скрипник, член неофіційної турецької делегації, яка відвідала Крим 27-30 квітня 2015 р., дослідник кафедри соціології Близькосхідного університету (Анкара) проф. А.Айдингюн.
Захід викликав значний інтерес – на ньому були присутні понад 60 представників розташованих у Женеві диппредставництв, у т.ч. делегацій держав-членів та спостерігачів РПЛ, міжнародних організацій, зокрема, УВКПЛ, Європейського Союзу, Ради Європи, Організації ісламського співробітництва, акредитованих у Женеві ЗМІ та інш. Захід також відвідала заступник Верховного комісара ООН з прав людини К.Гілмор.
Промовці поінформували учасників про реальний стан справ на окупованому РФ півострові, зауваживши на триваючому погіршенні на ньому ситуації з дотриманням прав людини, особливо кримських татар, етнічних українців та всіх незгодних з експансіоністською політикою Кремля. Зазначалося, що порушення прав людини у Криму носять системний, масовий та серйозний характер і не розслідуються; окупаційна влада півострова усіляко перешкоджає діяльностіорганізацій громадянського суспільства, перш за все проукраїнських, а також збереженню й розвитку національної самоідентичності кримських татар та етнічних українців.
C.Кислиця та М.Джемілєв, яких підтримала низка делегацій, акцентували, що реального покращення правозахисної ситуації в окупованому Криму вдасться досягти лише шляхом його деокупації. Крім того, промовцями та учасниками підкреслювалась нагальність забезпечення доступу міжнародних організацій на півострів, що сприятиме належній поінформованості світової спільноти щодо існуючого стану справ з дотриманням прав людини, а також посиленню тиску на РФ з метою повернення цієї країни у міжнародне правове поле.