За пропозицією Голови Законодавчої Асамблеї штату Паранá Адемара Траіано і депутатів Періклеса Мелло та Марії Вікторії, 24 серпня ц.р. відбулося урочисте засідання Законодавчої Асамблеї штату на відзначення 25-ї річниці Незалежності України, 125 років української імміграції до Бразилії, а також Дня Української Громади Бразилії у відповідності до Закону № 14.496/2004.
Як зазначив депутат Періклес Мелло, - три згадані дати відзначаються у день 24 серпня на знак того, що Паранá - це колиска української імміграції до Бразилії. "Українська імміграція принципово важлива для Парани. З більш ніж 500 тисяч українців, які живуть в Бразилії, 400 тисяч мешкають у цьому штаті, що становить майже 2,5% населення Парани", - додав депутат.
Депутат підкреслив присутність української культури в повсякденному житті штату. "Українська громада є дуже помітною, і це сприяло збереженню традицій, розвитку фольклорних колективів, ремесел, хорів і архітектури церков. Ми раді нинішньому вшануванню, оскільки не можливо думати про культуру Парани, не згадуючи про українську культуру", - відзначив він.
Для депутата Марії Вікторії нинішнє вшанування є важливим, щоб нагадати людям незліченні історії боротьби і подолання. "Наша відповідальність у Законодавчій Асамблеї, полягає у вшануванні тих, хто прибув сюди раніше і приніс нам стільки в культурі та різноманітності, яка є тепер характеристикою усіх жителів Парани".
Урочисте засідання Асамблеї має особливе значення для дружини Посла України в Бразилії, Фабіани Троненко. Народжена в столиці штату, в Куритібі, вона відзначила важливість прибуття українців до Бразилії у 1891 році. За її словами, насіння, посіяне ними тоді приносить врожай до сьогодні. "Немає нічого більш справедливого, ніж святкувати зараз День Української громади, зважаючи на той внесок, який здійснив цей народ протягом 125 років, що минули. Справедливо, що День нашої громади внесено до календаря пам’ятних дат. Для мене має особливе значення і честь бути зараз тут, в моєму місті, представляючи Україну, яка споснює нас гордістю та повагою", - наголосила Фабіана Троненко.
Вона відзначила також, що всі 25 років незалежності країни були використані для того, щоб Україна досягла визначних результатів у різних галузях, таких як військові та космічні технології, промисловість, фармацевтика, а також у міжнародному співробітництві з різними країнами.
Серед різних міст штату Паранá пані Фабіана Троненко відзначила муніципалітет Прудентополіса як "українське серце Бразилії". За її словами, - "Весь наш етнос і наше коріння знаходяться у цьому місті, у якому більше 90% населення має українське походження, зберігає культуру, мову і традиції".
Почесний консул України у м. Паранагуа, Маріано Чайковський нагадав, що українці, які прибули сюди у 1891 році сприяли освоєнню центрального і південного регіонів штату Паранá і сьогодні вони достатньо інтегровані на всій териорії штату. "Діти, онуки і правнуки хоробрих іммігрантів стали бізнесменами, спеціалістами, вчителями, священниками, політиками, активними громадянами, які дуже допомогли розвитку Південного регіону і загалом усієї Бразилії".
У якості прикладу він відзначив важливість для культури штату Паранá творчості художника Михайла Бакуна, який народився у місті Мале, та поетеси Олени Колодій, що народилася у місті Крус-Машаду і протягом тривалого часу проживала в Куритібі. "В культурі виділяються ці два імені, гідні усякої пошани і захоплення. З цих особистостей і багатьох інших, у своїй більшості анонімних, - складається ця прекрасна 125-річна історія, що підносить українців, які прибули зі своєї далекої батьківщини, їхніх нащадків, вільну і суверенну Україну".
Представляючи Уряд штату, віце-губернатор Парани Сіда Боргетті підкреслила: «Імміграція стала частиною позитивної та успішної історії штату Паранá і жителі штату пишаються можливістю разом з українцями відзначити ці дати і жити з ними разом на цій землі, такій важливій для Бразилії".
Урочиста сесія Законодавчої Асамблеї проходила під головуванням її Першого заступника Голови, депутата Жонаса Гімараеша. У засіданні також взяв участь посол Пауло Амеріко Воловскі, керівник представництва Міністерства закордонних справ Бразилії у штаті Паранá.