• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
  • Português
Україна розпочинає будівництво нового саркофагу над зруйнованим енергоблоком Чорнобильської АЕС
Опубліковано 26 квітня 2012 року о 15:16

Серед усіх трагедій, які пережило людство, Чорнобильська катастрофа не має аналогів за масштабами забруднення екологічної сфери, негативного впливу на здоров’я та психіку людей, їх соціальні, економічні і побутові умови життя.

26 квітня 1986 року на Чорнобильській АЕС внаслідок збігу цілого ряду обставин, починаючи з 1 години 24 хвилини, відбулася серія вибухів, які призвели до руйнування 4-го реактора і викиду великої кількості радіоактивних речовин.

Приховування масштабів трагедії керівництвом колишнього СРСР призвело до виникнення і розповсюдження найнеймовірніших чуток щодо можливих наслідків катастрофи. Це, в свою чергу, обумовило виникнення дуже великого соціально-психологічного напруження серед населення і недовіри до офіційної інформації.

Аварія призвела до забруднення більше 145 тисяч кв. км території України, Республіки Білорусь та Російської Федерації. Внаслідок Чорнобильської катастрофи постраждало біля 5 мільйонів людей, забруднено радіоактивними нуклідами близько 5 тисяч населених пунктів України, Республіки Білорусь та Російської Федерації.

20 грудня 1995 року в Оттаві (Канада) було підписано Меморандум про взаєморозуміння щодо закриття ЧАЕС між Україною і державами «Великої сімки» (згодом - «Велика вісімка») та Європейською Комісією. 15 грудня 2000 року Україна, виявляючи добру волю та йдучи назустріч вимогам світового співтовариства, а також виконуючи умови Оттавського Меморандуму, остаточно зупинила ЧАЕС до завершення проектного ресурсу її експлуатації.

Ліквідація наслідків Чорнобильської катастрофи, виведення ЧАЕС з експлуатації та перетворення об’єкту «Укриття» на екологічно безпечну систему пов’язані з величезними фінансовими витратами. Щороку Україна витрачає на зазначені цілі десятки мільйонів доларів США з державного бюджету, однак, самостійно вона неспроможна забезпечити у повному обсязі фінансування обумовлене цими витратами. Тому, в Європейському банку реконструкції та розвитку було відкрито рахунки для збору внесків країн-донорів з метою реалізації конкретних проектів на ЧАЕС. Для наповнення фонду «Укриття» розроблено механізм проведення спеціальних конференцій донорів.

Об’єкт «Укриття» буде представляти собою споруду у формі арки заввишки 105 метрів, довжиною 150 метрів і шириною 260 метрів. Після зведення вона буде насунута на четвертий блок ЧАЕС, над яким зараз знаходиться існуючий саркофаг. Вартість цього проекту становить понад EUR1 млрд. Планується, що його буде завершено до 2015 року.

Урочиста церемонія запуску технологічного циклу будівництва арки відбулася 26.04.2012 р., у день 26-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС, за участі Президента України В.Ф.Януковича. На зазначений захід також були запрошені Глави дипломатичних представництв тих країн, які є донорами та вкладниками Чорнобильського фонду «Укриття» та Рахунку ядерної безпеки.

Окрім цього, 26 квітня ц.р. у рамках заходів із вшанування 26-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС Програмою розвитку ООН (ПРООН) спільно з Постійним Предстваництвом України при ООН проведено щорічне засідання Міжвідомчої цільової групи з питань міжнародного співробітництва щодо Чорнобиля під головуванням заступника Адміністратора ПРООН. У заході також взяли участь Постійні представники Білорусі, Росії, найбільших держав-донорів, зокрема США, Японії, ЄС та інших країн.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux