• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
 • Português
20-а річниця встановлення дипломатичних відносин між Україною і Федеративною Республікою Бразилія
Опубліковано 08 лютого 2012 року о 15:50

Історія дипломатичних відносин між Україною і Федеративною Республікою Бразилія починає свій відлік з 11 лютого 1992 року. Прагнучи розвивати взаємовигідне двостороннє співробітництво в інтересах народів обох держав, а також будучи переконаними, що така співпраця сприятиме зміцненню загального миру і міжнародної безпеки, Міністри закордонних справ України Анатолій Зленко та Бразилії Франсіску Резек уклали Угоду про встановлення дипломатичних відносин у формі обміну листами.

Наступним кроком після встановлення дипвідносин між країнами стало відкриття дипломатичних і консульських представництв – Посольство ФРБ в Україні було засноване 4 січня 1995 року, а з липня того ж року в бразильській столиці розпочало свою роботу Посольство України. Також на території Бразилії були відкриті дві українські консульські установи: у 1996 році в м.Курітіба, столиці штату Парана, та у 2000 році в м. Ріо-де-Жанейро.

Упродовж цих років динамічно розвивався політичний діалог між обома державами. Цьому сприяв взаємний обмін візитами глав держав та урядів, керівників зовнішньополітичних відомств та інших високих посадових осіб. У жовтні 1991 р. Бразилію відвідав Прем’єр-міністр України. Президенти України здійснили один державний (2011 р.) та два офіційні (1995 та 2003 роки) візити до Бразилії. Крім того, Глави Української та Бразильської держав неодноразово зустрічалися в рамках проведення різноманітних міжнародних форумів, зокрема Генеральної Асамблеї ООН у Нью-Йорку – у 2003, 2005, 2009 та 2011 роках, а також Саміту з питань сталого розвитку в Йоганнесбурзі у 2002 р. Під час саміту країн БРІКС, який пройшов у 2011 р. у китайському місті Санья, відбулася двостороння зустріч Прем’єр-міністра України М.Азарова з Президентом Бразилії Д.Руссефф. Міністри закордонних справ України відвідували Бразилію у 1995 та 2012 роках з офіційними візитами, а також у 2005 р. – з робочим.

Бразильські лідери приїздили в Україну з державними візитами у 2002 та 2009 роках. Саме останній візит Президента Бразилії Л.І.Лули да Сілва в Україну у грудні 2009 р. став знаковим в українсько-бразильських взаєминах, коли Глави обох держав домовилися про підняття двосторонніх відносин до рівня стратегічного партнерства.

Після приходу до влади в Бразилії у 2011 р. нинішнього Президента Д.Руссефф сторони підтвердили відданість стратегічному партнерству, про що, зокрема, свідчать результати державного візиту Президента України В.Ф.Януковича до Бразилії у жовтні 2011 р. Сторони домовилися наповнити стратегічне партнерство конкретним змістом шляхом реалізації вже існуючих та запровадження нових спільних проектів, і вже менш ніж через 3 місяці – у січні 2012 р., у продовження цих домовленостей відбувся офіційний візит Міністра закордонних справ України К.І.Грищенка.

Результатом цих плідних міждержавних контактів стало суттєве розширення договірно-правової бази, яка на сьогоднішній день налічує 79 чинних двосторонніх документів. Конкретним підтвердженням стратегічного характеру українсько-бразильського партнерства стало набрання чинності наприкінці 2011 р. міжурядовою угодою про часткову відмову від віз, завдяки якій значно спрощено туристичний обмін та відкрито додаткові можливості для налагодження співпраці між діловими колами.

Важливим інструментом розвитку відносин між країнами є двосторонні органи високого рівня, такі як Міжурядова комісія з питань торговельно-економічного співробітництва та Підкомісія з питань торгівлі та інвестицій. Враховуючи цей успішний досвід, сторони нещодавно домовилися про заснування Консультативного комітету з питань сільського господарства.

Успішно розвиваються українсько-бразильські відносини в рамках міжнародних організацій. Так, зокрема, Україна високо оцінює значні зусилля Бразилії зі зміцнення міжнародного миру та стабільності під час її непостійного членства у РБ ООН протягом 2010-2011 років, а також підтримує наміри Бразильської держави стати постійним членом розширеної Ради Безпеки цієї впливової міжнародної організації. Останніми прикладами, які підтверджують високий рівень взаєморозуміння між сторонами, є підтримка Україною бразильця Жозе Граціано да Сілва на посаду Глави Міжнародної продовольчої та сільськогосподарської організації ООН, а також домовленість про підтримку Бразилією кандидатури України на виборах непостійних членів Ради Безпеки ООН на період 2016-2017 років.

Нині Бразилія є не лише стратегічним, а й головним економічним партнером України в Латинській Америці. Згідно з даними української та бразильської статистики, взаємний товарообіг між країнами у 2011 р. досяг рівня у понад 1 мільярд доларів США, що відповідає передкризовому показнику 2008 року. Крім того, сторони активно реалізують низку спільних проектів у галузі високих технологій. Зокрема, йдеться про програму “Циклон-4 – Алкантара”, в рамках якого на бразильській території, у північно-східному штаті Мараньяу, споруджується космодром для здійснення запусків космічних апаратів за допомогою українського ракетоносія, а також про проект зі створення в Бразилії підприємства з виробництва інсуліну за українськими технологіями.

Україна готова до подальшого поглиблення взаємовигідної співпраці з Бразилією у високотехнологічних галузях, в яких наша держава володіє найсучаснішими напрацюваннями та технологіями. Зокрема, в авіабудуванні, суднобудуванні, промисловому машинобудуванні, хімічній і видобувній промисловості. Зі свого боку, значний інтерес для української економіки становлять бразильські технології виробництва біопалива та розробки глибоководних родовищ вуглеводнів. Високий потенціал для розвитку має також військово-технічне співробітництво.

Українська сторона вбачає широкі перспективи у поглибленні співпраці в галузі освіти та підготовки кадрів. Зокрема, у рамках запровадженої Урядом Бразилії програми “Наука без кордонів” наша держава готова запропонувати послуги своїх університетів, які мають визнаний у світі досвід підготовки фахівців для високотехнологічних галузей економіки, зокрема таких, як ракето- та авіабудування.

Значну роль у зміцненні двостороннього співробітництва між обома державами відіграє півмільйонна українська громада Бразилії, яка нещодавно відсвяткувала визначний ювілей – 120-ту річницю початку української імміграції до Бразилії. Вагому роль українців у соціально-економічному розвитку цієї південноамериканської держави було визнано і її керівництвом. Про це, зокрема, свідчить прийняття у 2010 р. бразильською стороною закону, згідно з яким 24 серпня було проголошено Національними днем української громади в Бразилії. На важливості внеску української діаспори в збагачення багатонаціональної бразильської культурної спадщини було також наголошено лідерами обох країн у спільній заяві за підсумками нещодавнього державного візиту Президента України до Бразилії.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux