8 травня країни світу відзначають День пам’яті та примирення. 74 роки тому антигітлерівська коаліція перемогла у Другій Світовій війні в Європі - найбільшому збройному конфлікті ХХ століття.
Друга Світова війна розпочалася 1 вересня 1939 року нападом нацистської Німеччини на Польщу, проте підґрунтя для цього було закладено підписанням між Німеччиною і колишнім СРСР Пакту Молотова-Ріббентропа про ненапад. Вже 17 вересня Радянський Союз також увійшов у війну окупувавши частину Польщі (серед інших територій, також і Західну Україну).
З перших днів війни Українці билися з нацистськими окупантами в арміях Польщі, Франції, Великої Британії, США, колишнього СРСР, Бразилії та інших країн. Син емігрантів-лемків, сержант Михайло Стренк був одним із військовослужбовців США, які підняли прапор над островом Іводзіма, інший українець - генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко 2 вересня 1945 року підписав акт про капітуляцію Японії від імені СРСР. 2,5 млн. українців були нагороджені орденами та медалями СРСР, 2070 – отримали найвищу нагороду Героя Радянського Союзу.
Український народ зробив значний внесок у перемогу у Другій Світовій війні, проте зазнав великих втрат, які не можемо забути. Не існує жодної родини, в якій би війна не залишила свій слід.
Точна кількість українців, які загинули у вогні війни не може бути підрахована, але дослідники вважають, що вона сягає 2,5 млн. українських військовослужбовців та 5,5 млн. загиблих військовополонених і цивільних осіб. По відношенню до загальних людських втрат колишнього СРСР це становить 40-44 %. У роки війни загинуло близько 20% населення України і вижили тільки 3% українців, які були призвані влітку 1941 року.
Український народ заплатив за мир у всьому світі величезну ціну, не тільки людськими жертвами, але й економічними і матеріальними збитками. Було зруйновано близько 700 міст (40% всіх міст колишнього СРСР, зруйнованих під час війни) і 28000 сіл.
Визнанням внеску України в перемогу над фашизмом стало її включення в групу держав - засновників ООН в 1946 році.
Український народ засвоїв урок з трагедії війни і шанує своїх героїв. Тому Українська держава спрямовує свої зусилля, щоб такі жахливі події ніколи не повторилися. Ми всі в боргу перед тими, хто загинув за свою країну і за мир, тими, хто пройшов шлях війни і пережив трагедію загальносвітового конфлікту. Ми ніколи не забудемо героїзм тих, хто брав участь у війні проти фашизму.
Вічна пам'ять тим, хто загинув, вічна слава героям-переможцям!