У Міністерстві закордонних справ України уважно ознайомилися з опублікованою 11 липня доповіддю Комісара Ради Європи з прав людини Нілса Муйжніекса, підготовленою за результатами його робочого візиту до України 21-25 березня, у т.ч. до тимчасово неконтрольованих Урядом України окремих районів Донецької і Луганської областей.
Повністю поділяємо занепокоєння Комісара долею мільйонів українців, які перебувають на окупованій російсько-терористичними силами території Донбасу, та стійкою тенденцією до погіршення правозахисної та гуманітарної ситуації в даному регіоні.
У цьому зв’язку наголошуємо, що лише повне відновлення суверенітету України над цими територіями, досягнуте внаслідок всеосяжного і безумовного виконання Мінських домовленостей, здатне змінити ситуацію на краще. Змушені констатувати, що Російська Федерація, яка як держава-агресор несе цілковиту відповідальність за всі безчинства і хаос, що відбуваються зараз у Донбасі, досі не продемонструвала жодної готовності до його мирної де-окупації.
На окрему увагу заслуговує інформація про застосування тортур, неналежного поводження, інших видів насильства до утримуваних осіб «по обидва боки від контактної лінії». Україна як відповідальний член Ради Європи та держава, для якої захист прав людини є однією з прерогатив власного існування і розвитку, здійснить ретельну перевірку всіх повідомлень про можливі зловживання та порушення з боку силових структур України та врахує відповідні рекомендації Комісара.
У цьому контексті особливу стурбованість викликає абсолютне ігнорування Росією та контрольованими нею бойовиками рекомендацій та закликів міжнародного співтовариства до гуманного ставлення до незаконно утримуваних ними осіб, а також припинення злочинної практики терору стосовно беззахисного місцевого населення. Зокрема, вони відмовляються надати міжнародним правозахисним механізмам доступ до місць перебування полонених, заручників та інших утримуваних осіб і продовжують вбивати мирних громадян, викрадати людей, застосовувати щодо них тортури, сексуальне насильство, примусову працю, вимагання грошей та інших порушень прав людини.
МЗС України високо цінує зусилля, докладені Комісаром Ради Європи для висвітлення гуманітарної ситуації на сході України й підготовки чергового огляду стану дотримання прав і свобод людини в умовах зовнішньої збройної агресії, та висловлює готовність продовжити ефективну співпрацю з Офісом Комісара у сфері боротьби з безкарністю, реабілітації жертв порушень прав людини та розшуку зниклих осіб. Переконані, що виключний досвід та експертиза Комісара сприятимуть підвищенню рівня захисту прав людини в Україні та зроблять важливий внесок у мирне врегулювання міжнародного збройного конфлікту на Донбасі.