Державна фіскальна служба України нагадує громадянам України, які здійснюють трудову діяльність за межами країни, про їх конституційний обов’язок своєчасного подання щорічної податкової декларації про майновий стан і доходи до контролюючого органу, в якому вони перебувають на обліку (державної податкової інспекції за податковою адресою платника податку на території України).
З початку 2017 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році. Згідно зі ст. 67 Конституції України громадяни щорічно подають до контролюючих органів за місцем проживання податкові декларації про майновий стан і доходи (далі - декларація) за минулий рік у порядку, встановленому законом.
Обов’язок подання декларації виникає у платника податку у випадках, передбачених Податковим кодексом України (далі - Кодекс), п.п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 якого визначено, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію.
Отриманий у 2016 році іноземний дохід оподатковується за ставкою податку на доходи фізичних осіб, визначеною п. 167.1 ст. 167 Кодексу (18%).
Крім того, такий дохід є об’єктом оподаткування військовим збором (далі - збір). Ставка збору становить 1,5% об’єкта оподаткування.
Згідно з п.п. 14.1.55 п. 14.1 ст. 14 Кодексу дохід, отриманий з джерел за межами України, - це будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.
Особою, відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з іноземних доходів, є платник податку (п.п. «б» п. 171.2 ст. 171 Кодексу).
Крім того, ст. 163 Кодексу передбачено, що об’єктом оподаткування для фізичних осіб - нерезидентів є доходи, отримані з джерел їх походження з України.
Декларація платниками податку на доходи фізичних осіб подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV Кодексу. Фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).
Суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими Кодексом (п. 13.4 ст. 13 Кодексу).
Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов’язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об’єкт оподаткування (п. 13.5 ст. 13 Кодексу).
Якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у декларації (п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
У разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, оформлених відповідно до ст. 13 Кодексу, такий платник зобов’язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. У разі неподання в установлений строк податкової декларації платник податків несе відповідальність, встановлену Кодексом та іншими законами.
У зменшення суми річного податкового зобов’язання платника податку не зараховуються податки на капітал (приріст капіталу), податки на майно; поштові податки; податки на реалізацію (продаж); інші непрямі податки незалежно від того, чи належать вони до категорії прибуткових податків або вважаються окремими податками згідно із законодавством іноземних держав (п.п. 170.11.3 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
Отже, фізична особа - резидент у разі отримання у 2016 році будь-яких доходів з джерел за межами України зобов’язана у встановлені Кодексом терміни подати декларацію та сплатити (з урахуванням встановленого Кодексом порядку) задекларовані податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.
Кінцевий термін подання декларації (з урахуванням п. 49.20 ст. 49 Кодексу) за результатами 2016 року – 3 травня 2017 року, термін сплати задекларованих податкових зобов’язань – до 1 серпня 2017 року.
СПОСОБИ ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ:
- особисто платником податків або уповноваженою на це особою;
- поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення (у цьому випадку платник податку зобов’язаний здійснити поштове відправлення на адресу відповідного контролюючого органу не пізніше ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації);
- засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (подання податкової звітності в електронній формі має бути здійснене не пізніше закінчення останньої години дня, якого спливає такий граничний строк).
У 2017 РОЦІ ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО МАЙНОВИЙ СТАН І ДОХОДИ ПОДАЄТЬСЯ ЗА НОВОЮ ФОРМОЮ
З 01.01.2017 наказом Міністерства фінансів України від 15.09.2016 № 821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року № 859», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 11.10.2016 за № 1349/29479, змінено форму декларації, зокрема скасовано додаток, який передбачав проведення перерахунку іноземного доходу.
Тепер сума отриманих за межами України доходів (перерахованих у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів), відповідні податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, інформація щодо країни походження доходу та назви валюти відображаються безпосередньо у рядку 10.6 декларації без заповнення окремого додатка.
У рядку 21 декларації вказується сума податків, сплачених за кордоном, на яку платник податку має право зменшити суму річного податкового зобов’язання згідно з п.п. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 розділу IV Кодексу.
Бланк ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ про майновий стан і доходи (введений у дію з 01.01.2017) можна завантажити з офіційної веб-сторінки Державної фіскальної служби України – тут.