26 квітня Україна та весь світ згадують найстрашнішу в історії людства техногенну катастрофу, що сталася цього дня у 1986 р. Внаслідок потужного вибуху на 4-му енергоблоці Чорнобильської атомної електростанції відбулося радіаційне забруднення більше 5 тисяч населених пунктів України та сусідніх країн, мільйонів гектарів земель, лісів та водойм, втрати здоров’я сотень тисяч людей.
В радіусі 30 кілометрів навколо місця аварії утворилась надзвичайно небезпечна для здоров’я людей і навколишнього середовища «зона відчуження», звідки було евакуйовано понад 100 тисяч людей. Туди направлялись тисячі спеціалістів для проведення робіт на 4-му енергоблоці та довкола нього. До кінця 1986 року аварійний реактор був накритий спеціальним саркофагом, побудованим тисячами мобілізованих так званих «ліквідаторів», солдатів та добровольців, які ризикували своїм здоров’ям і життям задля майбутнього прийдешніх поколінь.
В грудні 2000 року Україна, виявляючи добру волю та виконуючи умови Отавського Меморандуму з державами «Великої сімки» та Європейською комісією, закрила останній з чотирьох блоків Чорнобильської АЕС, який, на той момент виробляв 5% усієї електроенергії України.
Подолання наслідків Чорнобильської аварії є і залишатиметься одним з найпріоритетніших завдань Уряду України протягом багатьох років. Урядова діяльність проводиться за трьома напрямками: ліквідація наслідків жахливої аварії на ЧАЕС; відродження територій, що зазнали радіоактивного забруднення; і головне - забезпечення соціального захисту всіх постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
У листопаді 2016 року було закінчено спорудження нового чорнобильського саркофагу над зруйнованим реактором Чорнобильської АЕС, що стала найбільшою наземною рухомою конструкцією у світі, яка має захищати навколишнє середовище від радіоактивного випромінювання. Більше 40 країн допомагали будувати цю споруду.
26 квітня 2019 року Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман відвідав новий безпечний конфайнмент «Укриття», який нещодавно успішно пройшов пробну 72-годинну експлуатацію. Проект готовий на 99%, завершення робіт планується у травні-червні 2019 року.
На сьогоднішній день, перетворення Чорнобильської зони на екологічно безпечну систему є одним з найважливіших екологічних проектів, що реалізуються в Україні.
26 квітня було оголошено Міжнародним днем пам’яті жертв радіаційних аварій та катастроф, а у 1999 р. Генасамблеєю ООН прийнято резолюцію про «Зміцнення міжнародного співробітництва та координації зусиль у справі вивчення, пом'якшення та мінімізації наслідків чорнобильської катастрофи».
Фото і відео - EBRD.
https://www.ebrd.com/news/video/the-story-of-chernobyls-new-safe-confinement.html