28 червня в Україні відзначається державне свято - День Конституції України. Прийняття Основного Закону в 1996 р. закріпило правові основи незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність, започаткувало процес стабілізації суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації в країні.
Конституція України 1996 року була визнана міжнародною спільнотою, зокрема, Венеціанською комісією, як одна з найкращих. Вона визначає чітку президентсько-парламентську форму правління з ефективною системою стримувань та противаг.
Однак, з часом стала очевидною необхідність проведення загальної конституційної реформи в Україні, яка б відкрила шлях для впровадження невідкладних змін в ключових сферах суспільного життя.
Саме тому конституційний процес займає пріоритетне місце у всеохоплюючому процесі реформування в Україні, започаткованому Президентом України. Процес оновлення Конституції має забезпечити відповідність нинішніх модернізаційних процесів демократичним стандартам і цінностям.
Підтвердженням налаштованості Глави держави провести конституційну реформу в Україні стало рішення про підтримку громадської ініціативи щодо створення Конституційної Асамблеї як ефективного механізму, який дозволить якнайширше залучити суспільство до процесів державотворення. В результаті, 17 травня ц.р. Президент України підписав Указ „Про Конституційну Асамблею”, яким затверджено Положення про Конституційну Асамблею та її персональний склад. При підготовці цього положення були враховані, зокрема, рекомендації Венеціанської Комісії.
Відповідно до Указу, Конституційна Асамблея є спеціальним допоміжним органом при Президентові України, утвореним з метою вироблення пропозицій стосовно внесення змін до Основного Закону. Перше засідання Асамблеї за участю Президента України, голів депутатських фракцій Верховної Ради України, представників Європейської Комісії, Ради Європи, ОБСЄ, ООН та інших міжнародних організацій, відбулося 20 червня ц.р.
Напрацювання пропозицій щодо змін до Конституції України здійснюватиметься з урахуванням попереднього досвіду реалізації Основного Закону України, а також досягнень та тенденцій розвитку сучасного конституціоналізму, результатів громадських та фахових обговорень, в тому числі за участю міжнародних експертів. Зокрема, на нинішньому етапі, ми опрацьовуємо можливість залучення представників Ради Європи до Конституційної Асамблеї.
Вдосконалення Основного Закону відбуватиметься виключно у правовому полі, визначеному Розділом ХІІІ чинної Конституції України, на принципах транспарентності, загальнодоступності, демократичності та невтручання представників державних органів.
Забезпечення надійного захисту прав людини та її основних свобод, формування збалансованої системи представницької демократії європейського зразка, зміцнення парламентаризму, побудова ефективної системи стримувань і противаг – це кінцева мета конституційного реформування в Україні.
З метою досягнення цієї мети, українська сторона продовжуватиме відкритий діалог з усіма зацікавленими іноземними партнерами, насамперед, експертами Ради Європи та Венеціанської Комісії.