Як зазначив Міністр, Київ дотримується режиму припинення вогню, втім нагальним питанням нині є російський вплив на сепаратистів.
Угода про припинення вогню в Україні була порушена росіянами. До цього привертає увагу Глава українського зовнішньополітичного відомства Павло Клімкін. В епіцентрі однієї з найгірших криз між провідними західними державами та Росією з часів завершення Холодної війни, він визнає, що віднині регіон переживає «дуже небезпечні» часи.
Учора режим припинення вогню, про встановлення якого було домовлено 5 вересня ц.р., отримав ще одного удару. Швейцарського співробітника Червоного Хреста було вбито, коли бомба впала близько з приміщенням цієї організації у Донецьку. «Ми шоковані цією смертю», зазначив Еван Ватсон, прес-секретар Міжнародного Комітету Червоного Хреста. Український уряд та повстанці обвинувачують один одного.
Цей випадок в черговий раз відкриває дебати про існування припинення вогню та наполегливість Президента Петра Порошенка у тому, що його мирний план працює.
Учора український уряд привернув увагу, що його повітряний простір було порушено «декілька разів» дронами, які були запущені з території Криму. Крім того, аеропорт Донецька був епіцентром ще одного дня інтенсивних боїв. Лідер повстанців Олександр Захарченко зазначив , що сепаратисти вже контролюють 95 % цього місця. В середу десять осіб було вбито в регіоні.
У коментарі «Естаду де Сан-Паулу» прес-секретар Збройних Сил Андрій Луценко знову заперечив, що українські сили майже втратили контроль над аеропортом, у той час як Світовий Банк вже вважає, що падіння української економіки у 2014 році складе 8 %.
У кабінеті Клімкіна в Києві прапор України стоїть поруч з прапором Європейського Союзу. Водночас, нагальне занепокоєння дипломата викликає гарантування того, щоб країна відновила контроль над своєю територією. Під час годинного інтерв’ю Клімкін мав обличчя Міністра закордонних справ країни, яка перебуває у стані війни. Помітно втомлений та напружений, дипломат постійно повторював, що країна переживає «неспокійні часи». Дивіться інтерв’ю, яке він дав «Естаду де Сан-Паулу».
Наближується зима. Як Ви можете гарантувати, що ваша країна та Європа матиме газ?
Наше політична відданість полягає у тому, щоб бути надійним транзитером. У 2006 та 2009 рр. ми вже мали цю проблему. Але Україну ні в чому не мають обвинувачувати. Ми готові до переговорів. Важливо мати ринкову ціну та чіткі гарантії того, що ціна зберігатиметься. З цією метою ми звернулися до Міжнародного арбітражного суду. Також мали переговори з ЄС та Росією. Не ми будемо не виконувати угоду.
Ви готові платити борг, який існує перед Газпромом?
Ми поклали гроші, близько 3,1 млрд. дол. США, на спеціальний рахунок для того, щоб платити за газ. Але нас цікавить повне вирішення цього питання, включно з ціною. Ми маємо гроші, і як тільки ми укладемо угоду, вони будуть заплачені.
На який період Україна має можливості постачання газу для свого населення?
Не існує енергетичної кризи. Ми маємо можливості для того, щоб мати енергетичний баланс на зиму та урівноважити власні потреби з газом власного видобутку та тим, який ми отримуємо. Це не буде викликом. Ми готові до постачання газу населенню та маємо можливості для його достатнього забезпечення протягом цієї зими. Питання полягає не в цьому. Найбільшим викликом є вплив на нашу економіку та забезпечення газом промисловості.
Ми бачили низку смертей та атак з моменту оголошення режиму припинення вогню. Як Ви оцінюєте ситуацію сьогодні?
Якщо ви проаналізуєте ситуацію, то побачите, що було щонайменше 15 порушень режиму припинення вогню. В деяких випадках не йдеться про серйозні випадки. Але в багатьох інших так. Ми не можемо більше говорити про реальну успішність, ні про стабільність припинення вогню. Ми переживаємо небезпечні часи. Була низка атак в середу, внаслідок яких загинули українські військові. Наші війська дотримуються домовленостей. Можу підтвердити, що аеропорт Донецька піддається атаці. Режим припинення вогню порушено. Не лише в частині відведення важкого озброєння з переговорної зони, а й також через атаки.
Що тоді зараз буде?
Ми маємо мати режим припинення вогню як передумову для будь-чого іншого. Але питання не лише в нас. Ми дотримуємось. Нині питання полягає у російському впливі на сепаратистів.
Як ви зможете провести вибори на сході України у цій ситуації?
Сьогодні ми маємо десять регіонів, які знаходяться у зоні бойових дій. Ми говоримо про це і про те, як забезпечити голосування там. Знаємо, що буде складно. Тому головним пріоритетом є регіональні вибори, призначені на 7 грудня. Це буде критичним. Люди в Донецьку мають обрати тих, хто буде готовим реорганізувати життя там. Це буде основоположним для того, щоб децентралізація, яку ми пропонуємо, могла функціонувати.
Який шлях до інтеграції з ЄС?
Ми підписали угоду і зараз маємо її імплементувати. Ми маємо порозуміння щодо того, що частина, яка стосується вільної торгівлі, набуде чинності лише починаючи з кінця 2015 року. Ці зусилля спрямовані на зняття занепокоєності росіян. Москва пред’явила низку занепокоєнь, тому спробуємо знайти порозуміння. До цього ми будемо мати повний доступ до європейського ринку для наших товарів. Але наш ринок залишиться незмінним для того, щоб також мати змогу адаптуватися.
Ваше призначення Міністром закордонних справ вбачалося як надія на зближення з Москвою, оскільки Ви народилися в Росії. Як Ви вважаєте будуть розвиватися відносини з Кремлем?
Відносини з Росією базуються не лише на особах. Головним у відносинах однієї країни з іншою є довіра. Сьогодні цієї довіри немає через окупацію України, через вторгнення. Це буде дуже складний період. Ми спробуємо побудувати довіру. Але це означає повне виведення російських військ, контроль над кордоном, обмін заручниками. Це все має відбуватися під міжнародним моніторингом. Відновлення контролю над Кримом. Поки цього не відбудеться немає умов для того, щоб мати нормальні відносини. Сьогодні ми маємо працювати з конкретними речами. Це питання виконання домовленостей. Це питання, які суспільства мають задати та вирішити, які відносини ми матимемо.
Бразилія утрималась від голосування по резолюції ООН по Криму. Як це вплинуло на відносини між Києвом та Бразиліа?
Ми цінуємо відносини з Бразилією. Це стратегічний актор. Це не лише політика та економіка. Ми маємо низку проектів та робимо ставку на те, що наші космічні технологію зможуть доповнити наші амбіції. Ми будемо продовжувати проект в Алкáнтарі (співпраця у супутниковій сфері) та у майбутньому перший запуск стане символічним. Ми також говоримо про можливість угоди з МЕРКОСУР. Вже позиція Бразилії є чіткою і ця країна захищає наш суверенітет.